Ze světa REMA Systém

REMA rozdala certifikáty Příkladná Zelená obec a Příkladný Sběrný dvůr

Společnosti REMA aktuálně oceňují obce zapojené do projektů Zelená obec a Sběrný dvůr, které vloni prostřednictvím sběrné sítě REMA odevzdaly nejvíce vysloužilých elektrozařízení.

09. 06. 2022

Společnosti REMA aktuálně oceňují obce zapojené do projektů Zelená obec a Sběrný dvůr, které vloni prostřednictvím sběrné sítě REMA odevzdaly nejvíce vysloužilých elektrozařízení. Z krajů si nejlépe vedl Středočeský kraj, z obcí si pomyslné prvenství odnáší obec Němčovice z okresu Rokycany.

Obcím zapojeným v projektech Zelená obec nebo Sběrný dvůr, které v roce 2021 ve sběrné síti kolektivních systémů REMA odevzdaly nejvíce použitých elektrozařízení, v těchto dnech předávají regionální zástupci certifikáty Příkladná Zelená obec a Příkladný Sběrný dvůr. Tak jako v předešlých letech si nejlépe vedly obce ve Středočeském kraji, kde občané odevzdali přes 572 tun použitých elektrozařízení.

V rámci projektu Zelená obec opět bodoval Středočeský kraj s více než 139 tunami. Za ním následují kraj Liberecký s asi 89 tunami a Ústecký kraj se 61 tunami vysloužilého elektra. Středočeský kraj vede i hodnocení v kategorii Sběrných dvorů se zhruba 165 tunami, druhá příčka patří kraji Moravskoslezskému, kde se ve Sběrných dvorech vysbíralo přes 112 tun, třetí pozici obsadil s přibližně 95 tunami kraj Jihočeský.

V přepočtu na obyvatele obsadila první příčku obec Němčovice z okresu Rokycany v Plzeňském kraji, jejíž každý obyvatel v průměru odevzdal 95 kilogramů použitého elektra. Druhá příčka patří obci Staré Heřminovy z okresu Bruntál v Moravskoslezském kraji s 56 kilogramy na obyvatele. O třetí místo se se shodnými 27 kilogramy na obyvatele dělí obce Vlastiboř z Libereckého kraje v okrese Jablonec nad Nisou a Radim z kraje Středočeského v okrese Kolín. Nejlepší pětici pak uzavírá obec Běleč ze Středočeského kraje v okrese Kladno s 19 kilogramy.

„Ze statistik kolektivních systémů REMA vyplývá, že projektů Zelená obec a Sběrný dvůr se účastní zejména menší obce. V nich totiž často chybí místa, kam by obyvatelé mohli vysloužilá elektrozařízení odkládat. Malé obce se zpočátku snažily řešit jejich sběr samy, to pro ně ale z dlouhodobého hlediska nebylo udržitelné. Společnosti REMA jim v této oblasti nabízejí pomocnou ruku, kdy mohou využívat kvalitních služeb za férových podmínek,“ uvedl Vítězslav Páral z oddělení regionálních zastoupení kolektivních systémů REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr odpadních elektrozařízení, přenosných baterií a akumulátorů.

Za rok 2021 obce zapojené do projektů Zelená obec a Sběrný dvůr odevzdaly celkem více než 1 887 tun odpadních elektrozařízení.

O projektu Zelená obec®

Projekt je primárně určen obcím, které nemají zřízený sběrný dvůr, nicméně zapojit se do něj může kterákoliv obec na území ČR, bez ohledu na počet obyvatel. Je šitý na míru obcím a jejich obyvatelům, kteří se chtějí ekologickým a k přírodě šetrným způsobem zbavit odpadního elektra, přenosných baterií a akumulátorů a tím přispět k ochraně životního prostředí a planety. Hlavním cílem je podpořit občany v ekologickém smýšlení a předcházet tím odkládání vysloužilých zařízení mimo určená sběrná místa či v popelnicích na směsný odpad. Projekt Zelená obec funguje již 14. rokem, ke konci roku 2021 do něj bylo zapojeno 874 obcí. 

Ze světa REMA Systém