Ve čtvrtek 10. 9. 2020 se uskutečnil jedenáctý ročník Semináře nejen pro Zelené firmy, který proběhl v Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Letošním stěžejním tématem byla Chytrá recyklace – udržitelné nakládání s vybranými výrobky a odpady. Hned v úvodu přítomné přivítal zástupce univerzity Ing. Tomáš Koutný, Ph.D.
Kromě aktivní účasti v projektu Zelená firma, kdy firmy chápou, že elektroodpad a baterie jsou obzvláště nebezpečným odpadem a posílají jej proto ve spolupráci se svými zaměstnanci k recyklaci, jsou i další „zelené“ aktivity firem velmi nápadité a různorodé. Jednou z přednášek proto bylo představení projektu Zachraňte včely ryze technické firmy EPRIN Bc. Davidem Sedlákem. Stejně zajímavá byla i další nabídka přednášek. S tématem Etická ochrana životního prostředí vystoupil za společnost REMA Ing. David Vandrovec, téma Zelená firma – administrativně-provozní agenda a podpora projektu za společnost REMA přednesli Ing. David Chytil a Pavlína Sporková, DiS. Činnosti ČIŽP v oblasti odpadového hospodářství představil Ing. Jiří Pol z České inspekce životního prostředí a velice zajímavý byl vstup a následnou bohatou diskusí Ing. Olgy Dočkalové z Technických služeb Malá Haná na téma Technické služby Malá Haná míří ekologickou cestou ke správnému třídění odpadů.
V druhé půli dne vystoupili Ing. Vlastimil Slaný a Ing. Robert Rouš za Mendelovu univerzitu v Brně s tématem Moderní trendy v dálkovém odečtu a přenosu dat v oblasti nakládání s odpadem (sledování jeho množství), pak bylo na programu Cirkulární hospodářství při zpracování chladících zařízení v podání Ing. Zbyňka Vilíma ze společnosti RUMPOLD-RCHZ s.r.o., další v pořadí byl František Horsák, který přiblížil Uplatňování a zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním v úseku likvidace elektroodpadu, technicko-demontážní dílně a závěr patřil již zmiňované firmě EPRIN.
Téma recyklace je v dnešní době více než aktuální a ve společnosti velice diskutované. V současné době zvýšeného zájmu o ekologické otázky silně rezonuje téma odpovědnosti k životnímu prostředí i ve sféře byznysu, kde se promítá do takzvané společenské odpovědnosti firem (CSR). Čím dál více tuzemských i světových firem se proto snaží být ekologicky odpovědnými. To, jak se firma staví k tématům CSR včetně ekologie a udržitelnosti, přitom velmi zajímá jednak její zaměstnance, ale i klienty. Letošní seminář a zájem o přednášky tento trend zcela jasně potvrdil.
Reakce účastníků na seminář:
- Taťána Gunárová, CVP Galvanika s.r.o.: „Příjemně strávený den plný zajímavých informací, děkuji.“
- Katarína Kratochvílová, RICOH Czech Republic s.r.o.: „Zajímavé téma, profesionální příprava jako každý rok.“
- Markéta Veličková, ČEZ Distribuce a.s.: „Líbí se mi pestrost témat a zástupců firem a státních orgánů. Děkuji za med a omalovánku pro dceru.“